Ohmite WLAR020FET
WLAR020FET picture photo
Mfg. Part Number
WLAR020FET
Brief Description
RES 0.02 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR020FET.pdf
Availability of WLAR020FET
QUANTITY
WLAR020FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR020FET
Internal Part NumberEIS-WLAR020FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR020FET
Related LinksWLAR0, WLAR020FET Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR020FET Details Description
Related parts for WLAR020FET
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 5MM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS1626 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 0402 datasheet.pdf
Crystal 38.0000MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 12POS RA SMD TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 73.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf