Ohmite WLAR030FE
WLAR030FE picture photo
Mfg. Part Number
WLAR030FE
Brief Description
RES 0.03 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLAR030FE.pdf
Availability of WLAR030FE
QUANTITY
WLAR030FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WLAR030FE
Internal Part NumberEIS-WLAR030FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLAR030FE
Related LinksWLAR, WLAR030FE Datasheet, Ohmite Distributor
WLAR030FE Details Description
Related parts for WLAR030FE
CAP CER 150PF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOIC datasheet.pdf
C/A MTRJ TO LC SM OFNR 1M1 datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 6V RED POL datasheet.pdf
Crystal 32.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
ANT 1850-1990MHZ 5DBI SMA MALE datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 9SKT R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 2.285A 43 MOHM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 17V SNT-4A datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0056UF RADIAL datasheet.pdf