Ohmite WLBR015FE
WLBR015FE picture photo
Mfg. Part Number
WLBR015FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.015 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLBR015FE.pdf
Availability of WLBR015FE
QUANTITY
WLBR015FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WLBR015FE
Internal Part NumberEIS-WLBR015FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLBR015FE
Related LinksWLBR, WLBR015FE Datasheet, Ohmite Distributor
WLBR015FE Details Description
Related parts for WLBR015FE
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 200NS 32TSOP datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 10% 2824 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
DIN-SIGNAL 2Q032MP-5,0C1-2 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 40POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.027 UF 5 % 1600 VDC R datasheet.pdf