Ohmite WLCR010FET
WLCR010FET picture photo
Mfg. Part Number
WLCR010FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.01 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WLCR010FET.pdf
Availability of WLCR010FET
QUANTITY
WLCR010FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WLCR010FET
Internal Part NumberEIS-WLCR010FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WLCR010FET
Related LinksWLCR0, WLCR010FET Datasheet, Ohmite Distributor
WLCR010FET Details Description
Related parts for WLCR010FET
FUSE HOLDER CART 32V 6A IN LINE datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 6 ELEMENT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS SKT datasheet.pdf