Cornell Dubilier Electronics WMC2D33K-F
WMC2D33K-F picture photo
Mfg. Part Number
WMC2D33K-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3300PF 10% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
WMC2D33K-F.pdf
Availability of WMC2D33K-F
QUANTITY
WMC2D33K-F Order Process
Ship out your order
Specifications of WMC2D33K-F
Internal Part NumberEIS-WMC2D33K-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWMC
PackagingBulk
Capacitance3300pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.185" Dia x 0.469" L (4.70mm x 11.90mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMC2D33K-F
Related LinksWMC2D, WMC2D33K-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMC2D33K-F Details Description
Related parts for WMC2D33K-F
JUMPER-H1506TR/A3049W/X 2" datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
IGBT 1200V 135A SOA/RBSOA datasheet.pdf
IC 2-3INPUT OR/AND DUAL 20PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 6.5A DPAK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 125MA 48V datasheet.pdf
PRESS-IN TOOL 4PAIR X 8COLUMN DC datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf