Cornell Dubilier Electronics WMF6P15K
WMF6P15K picture photo
Mfg. Part Number
WMF6P15K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 10% 630VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF6P15K.pdf
Availability of WMF6P15K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMF6P15K Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF6P15K
Internal Part NumberEIS-WMF6P15K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWMF
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.685" Dia x 1.374" L (17.40mm x 34.90mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF6P15K
Related LinksWMF6, WMF6P15K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF6P15K Details Description
Related parts for WMF6P15K
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 240V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/12/270LR SN OR BX datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 200UH SMD datasheet.pdf
RES 531 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf