Cornell Dubilier Electronics WMF6S22K
WMF6S22K picture photo
Mfg. Part Number
WMF6S22K
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 630VDC AXIAL
Datasheet Download
WMF6S22K.pdf
Availability of WMF6S22K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WMF6S22K Order Process
Ship out your order
Specifications of WMF6S22K
Internal Part NumberEIS-WMF6S22K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesWMF
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.937" L (8.50mm x 23.80mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WMF6S22K
Related LinksWMF6, WMF6S22K Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
WMF6S22K Details Description
Related parts for WMF6S22K
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
FILTER RFI PWR LINE 1PH 2A 2FB3 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.25 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC FLASH MEM CARD BRIDGE datasheet.pdf
MP PL FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 1000VDC AX datasheet.pdf