Ohmite WNA200FET
WNA200FET picture photo
Mfg. Part Number
WNA200FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNA200FET.pdf
Availability of WNA200FET
QUANTITY
WNA200FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNA200FET
Internal Part NumberEIS-WNA200FET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.100" Dia x 0.200" L (2.54mm x 5.08mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNA200FET
Related LinksWNA2, WNA200FET Datasheet, Ohmite Distributor
WNA200FET Details Description
Related parts for WNA200FET
CAP FILM 1600PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD PAR 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE M-F 8POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT UNSHLD datasheet.pdf
LED CBL ASSY 0.50W WH/BK 24"WIRE datasheet.pdf