Ohmite WNB250FE
WNB250FE picture photo
Mfg. Part Number
WNB250FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB250FE.pdf
Availability of WNB250FE
QUANTITY
WNB250FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB250FE
Internal Part NumberEIS-WNB250FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB250FE
Related LinksWNB2, WNB250FE Datasheet, Ohmite Distributor
WNB250FE Details Description
Related parts for WNB250FE
CONN HEADER 200POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1200V TO240AA datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN LINE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 75 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 1206 datasheet.pdf
SMA PLUG RP STR LMR-240 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf