Ohmite WNB250FE
WNB250FE picture photo
Mfg. Part Number
WNB250FE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 1W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNB250FE.pdf
Availability of WNB250FE
QUANTITY
WNB250FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNB250FE
Internal Part NumberEIS-WNB250FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNB250FE
Related LinksWNB2, WNB250FE Datasheet, Ohmite Distributor
WNB250FE Details Description
Related parts for WNB250FE
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT STR 4AWG TIN datasheet.pdf
IC INVERTER SGL 1STAGE SOT323-5 datasheet.pdf
SWITCH DIP VERT 4POS SMT 24V datasheet.pdf
CONN HEADER R/A DUAL 26POS GOLD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 4AWG SILVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 5.36K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf