Ohmite WNC4R0FE
WNC4R0FE picture photo
Mfg. Part Number
WNC4R0FE
Brief Description
RES 4 OHM 2W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNC4R0FE.pdf
Availability of WNC4R0FE
QUANTITY
WNC4R0FE Order Process
Ship out your order
Specifications of WNC4R0FE
Internal Part NumberEIS-WNC4R0FE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
SeriesWN
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNC4R0FE
Related LinksWNC4, WNC4R0FE Datasheet, Ohmite Distributor
WNC4R0FE Details Description
Related parts for WNC4R0FE
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 20W datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR DIGITAL GAUGE 5PSI LCD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
MAGAZINE THERMOMARK CARD PRINTER datasheet.pdf
MOD IPM H-BRIDGE L1 75A 600V datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 3.5NS 256FPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIODE GPP 3A 400V DO-214AB datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf