Ohmite WNE1R0FET
WNE1R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WNE1R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNE1R0FET.pdf
Availability of WNE1R0FET
QUANTITY
WNE1R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNE1R0FET
Internal Part NumberEIS-WNE1R0FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNE1R0FET
Related LinksWNE1, WNE1R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WNE1R0FET Details Description
Related parts for WNE1R0FET
MOSFET 2P-CH 12V 5.5A 8-TSSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 14.5MM datasheet.pdf
CON PWR JCK 1.0 X 3.8MM 3 COND datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 54.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf