Ohmite WNE1R0FET
WNE1R0FET picture photo
Mfg. Part Number
WNE1R0FET
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
WNE1R0FET.pdf
Availability of WNE1R0FET
QUANTITY
WNE1R0FET Order Process
Ship out your order
Specifications of WNE1R0FET
Internal Part NumberEIS-WNE1R0FET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWN
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.787" L (7.50mm x 20.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WNE1R0FET
Related LinksWNE1, WNE1R0FET Datasheet, Ohmite Distributor
WNE1R0FET Details Description
Related parts for WNE1R0FET
CONN RECPT IDT 26POS 1.27MM GOLD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
AMP RFIC LNA E-PHEMT 25GHZ 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 1.333A THRU datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPR CLA R/HOLE datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf