Kingbright WP1503GD
WP1503GD picture photo
Mfg. Part Number
WP1503GD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
WP1503GD.pdf
Availability of WP1503GD
QUANTITY
WP1503GD Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1503GD
Internal Part NumberEIS-WP1503GD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating30mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant568nm
Wavelength - Peak565nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1503GD
Related LinksWP15, WP1503GD Datasheet, Kingbright Distributor
WP1503GD Details Description
Related parts for WP1503GD
IC REG LDO SMART DUAL 5V 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOD CORD STANDARD 6-4 WHITE 14' datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 2.6A 71 MOHM TH datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 191K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf