Kingbright WP1503YT
WP1503YT picture photo
Mfg. Part Number
WP1503YT
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H
Datasheet Download
WP1503YT.pdf
Availability of WP1503YT
QUANTITY
WP1503YT Order Process
Ship out your order
Specifications of WP1503YT
Internal Part NumberEIS-WP1503YT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating50mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4), 5.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak590nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 3/4
Size / Dimension-
Height (Max)8.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP1503YT
Related LinksWP15, WP1503YT Datasheet, Kingbright Distributor
WP1503YT Details Description
Related parts for WP1503YT
FIXED IND 150UH 3.9A 43 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY OPTO DPST-NO 120MA 350V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
CAP POLYMER 560UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
LED 5MM G/R WHT DIFF BI-COLOR RA datasheet.pdf