JAE Electronics WP3-S016VA1-R6000
WP3-S016VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S016VA1-R6000
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 16POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S016VA1-R6000.pdf
Availability of WP3-S016VA1-R6000
QUANTITY
WP3-S016VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S016VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP3-S016VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package6,000
SeriesWP3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S016VA1-R6000
Related LinksWP3-S016, WP3-S016VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S016VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP3-S016VA1-R6000
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC QUAD SRL 8BIT R-R 16-DIP datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 4.62V SOT23 datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 20A IN LINE datasheet.pdf
RES 205K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 155VIN 48VOUT 100W datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 405MA 270 MOHM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf