JAE Electronics WP3-S036VA1-C100
WP3-S036VA1-C100 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S036VA1-C100
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 36POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S036VA1-C100.pdf
Availability of WP3-S036VA1-C100
QUANTITY
WP3-S036VA1-C100 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S036VA1-C100
Internal Part NumberEIS-WP3-S036VA1-C100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesWP3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions36
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S036VA1-C100
Related LinksWP3-S036, WP3-S036VA1-C100 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S036VA1-C100 Details Description
Related parts for WP3-S036VA1-C100
CAP FILM 180PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
8 WAY SIL HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
DIODE PIN SWITCH 30V VMD2 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 64MA 11.5 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf