JAE Electronics WP3-S042VA1-R6000
WP3-S042VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S042VA1-R6000
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 42POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S042VA1-R6000.pdf
Availability of WP3-S042VA1-R6000
QUANTITY
WP3-S042VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S042VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP3-S042VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package6,000
SeriesWP3
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions42
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S042VA1-R6000
Related LinksWP3-S042, WP3-S042VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S042VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP3-S042VA1-R6000
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS 22AWG MTA156 datasheet.pdf
PANEL FILLER 5UX8HP W/EMC GASKET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 3 OHM 5% 55W datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 1% 0.4W 0204 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf