JAE Electronics WP3-S050VA1-C100
WP3-S050VA1-C100 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S050VA1-C100
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 50POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S050VA1-C100.pdf
Availability of WP3-S050VA1-C100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
WP3-S050VA1-C100 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S050VA1-C100
Internal Part NumberEIS-WP3-S050VA1-C100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesWP3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3-S050VA1-C100
Related LinksWP3-S050, WP3-S050VA1-C100 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP3-S050VA1-C100 Details Description
Related parts for WP3-S050VA1-C100
CONN HEADER VERT 15POS .100 30AU datasheet.pdf
IC VOICEBAND CODEC 5V 1CH 20SOP datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
IC UART DUAL W/FIFO 48HVQFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 5K RHEO 10DFN datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT PIN datasheet.pdf
OSC MEMS 19.200MHZ CMOS SMD datasheet.pdf