JAE Electronics WP3-S064VA1-C100
WP3-S064VA1-C100 picture photo
Mfg. Part Number
WP3-S064VA1-C100
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 64POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP3-S064VA1-C100.pdf
Availability of WP3-S064VA1-C100
QUANTITY
WP3-S064VA1-C100 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3-S064VA1-C100
Internal Part NumberEIS-WP3-S064VA1-C100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesWP3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions64
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights1mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)