Kingbright WP3A10YD
WP3A10YD picture photo
Mfg. Part Number
WP3A10YD
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED YELLOW DIFF 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
WP3A10YD.pdf
Availability of WP3A10YD
QUANTITY
WP3A10YD Order Process
Ship out your order
Specifications of WP3A10YD
Internal Part NumberEIS-WP3A10YD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating15mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3mm (T-1), 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V
Current - Test20mA
Viewing Angle60°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant588nm
Wavelength - Peak590nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageT-1 (3mm)
Size / Dimension-
Height (Max)5.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP3A10YD
Related LinksWP3A, WP3A10YD Datasheet, Kingbright Distributor
WP3A10YD Details Description
Related parts for WP3A10YD
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC RAD datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
PANEL PLUG FOR RECTANGLE CUTOUTS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 15POS 2MM SMD R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP FILM 20NF 3.5% 1600VDC RAD datasheet.pdf