JAE Electronics WP6-P020VA2-R6000
WP6-P020VA2-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP6-P020VA2-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCP 0.4MM SHLD 20POS DL SMD
Datasheet Download
WP6-P020VA2-R6000.pdf
Availability of WP6-P020VA2-R6000
QUANTITY
WP6-P020VA2-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP6-P020VA2-R6000
Internal Part NumberEIS-WP6-P020VA2-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.028" (0.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP6-P020VA2-R6000
Related LinksWP6-P020, WP6-P020VA2-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP6-P020VA2-R6000 Details Description
Related parts for WP6-P020VA2-R6000
ROUND STANDOFF 4-40 BRASS 1/8" datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 1W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 50V .1A SS-MINI-3P datasheet.pdf
KNOB PLASTIC 1/8" DIA BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.0 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
IC REC LVDS DUAL DIFF SGNL 8SOIC datasheet.pdf
DSUB 37 F PCB R/A G50 CAD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 50A datasheet.pdf