JAE Electronics WP6-S050VA2-R6000
WP6-S050VA2-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP6-S050VA2-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCP 0.4MM SHLD 50POS DL SMD
Datasheet Download
WP6-S050VA2-R6000.pdf
Availability of WP6-S050VA2-R6000
QUANTITY
WP6-S050VA2-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP6-S050VA2-R6000
Internal Part NumberEIS-WP6-S050VA2-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP6
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions50
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP6-S050VA2-R6000
Related LinksWP6-S050, WP6-S050VA2-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP6-S050VA2-R6000 Details Description
Related parts for WP6-S050VA2-R6000
RES 3.6M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A DPAK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 100MSPS 3V 20-SSOP datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADR 80POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 50W datasheet.pdf