JAE Electronics WP7-P030VA1-R500
WP7-P030VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP7-P030VA1-R500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.4MM 30POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7-P030VA1-R500.pdf
Availability of WP7-P030VA1-R500
QUANTITY
WP7-P030VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7-P030VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP7-P030VA1-R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP7
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.020" (0.50mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7-P030VA1-R500
Related LinksWP7-P030, WP7-P030VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7-P030VA1-R500 Details Description
Related parts for WP7-P030VA1-R500
IDC CABLE - APR64B/AE64G/X datasheet.pdf
RES SMD 4.12 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADR 4POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 24QFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 384KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.56K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM/NEUTRAL WHT 2SMD datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT SKT datasheet.pdf