JAE Electronics WP7A-S010VA1-R6000
WP7A-S010VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP7A-S010VA1-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 10POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7A-S010VA1-R6000.pdf
Availability of WP7A-S010VA1-R6000
QUANTITY
WP7A-S010VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7A-S010VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP7A-S010VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP7
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.028" (0.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7A-S010VA1-R6000
Related LinksWP7A-S010, WP7A-S010VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7A-S010VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP7A-S010VA1-R6000
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC BUFFER ZD LVDS ATTEN 32VFQFPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW DO214AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 24POS ORG datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf