JAE Electronics WP7A-S030VA1-R500
WP7A-S030VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP7A-S030VA1-R500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 30POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7A-S030VA1-R500.pdf
Availability of WP7A-S030VA1-R500
QUANTITY
WP7A-S030VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7A-S030VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP7A-S030VA1-R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP7
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.028" (0.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7A-S030VA1-R500
Related LinksWP7A-S03, WP7A-S030VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7A-S030VA1-R500 Details Description
Related parts for WP7A-S030VA1-R500
IDC CABLE - MKC26K/MC26F/MCS26K datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-DIP datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14SOIC datasheet.pdf
SWITCH 3M VCTF CABLE ROLLER LVR datasheet.pdf
SENSOR TOUCH MOD 1 IN COIL W/ANT datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM datasheet.pdf