JAE Electronics WP7A-S030VA1-R6000
WP7A-S030VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP7A-S030VA1-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 30POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7A-S030VA1-R6000.pdf
Availability of WP7A-S030VA1-R6000
QUANTITY
WP7A-S030VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7A-S030VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP7A-S030VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP7
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.028" (0.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7A-S030VA1-R6000
Related LinksWP7A-S030, WP7A-S030VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7A-S030VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP7A-S030VA1-R6000
FIXED IND 15UH 3.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
SSR 2A 250VAC 6VDC RANDOM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64-LQFP datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 421 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/03/90 3.5SN BK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 250V X7R RADIAL datasheet.pdf