JAE Electronics WP7B-S070VA1-R6000
WP7B-S070VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP7B-S070VA1-R6000
Brief Description
CONN RCPT 0.4MM 70POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP7B-S070VA1-R6000.pdf
Availability of WP7B-S070VA1-R6000
QUANTITY
WP7B-S070VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP7B-S070VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP7B-S070VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package6,000
SeriesWP7
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions70
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.7mm
Height Above Board0.028" (0.71mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP7B-S070VA1-R6000
Related LinksWP7B-S070, WP7B-S070VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP7B-S070VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP7B-S070VA1-R6000
FUSE CERAMIC 500MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 28PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC10S/AE10M/X datasheet.pdf
KIT CONN SCPC SERIES 3 CIRC datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1' 0.50MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS SKT datasheet.pdf