JAE Electronics WP9-P010VA1-R6000
WP9-P010VA1-R6000 picture photo
Mfg. Part Number
WP9-P010VA1-R6000
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLG 0.4MM NW 10POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP9-P010VA1-R6000.pdf
Availability of WP9-P010VA1-R6000
QUANTITY
WP9-P010VA1-R6000 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP9-P010VA1-R6000
Internal Part NumberEIS-WP9-P010VA1-R6000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP9-P010VA1-R6000
Related LinksWP9-P010, WP9-P010VA1-R6000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP9-P010VA1-R6000 Details Description
Related parts for WP9-P010VA1-R6000
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-5 datasheet.pdf
OSC XO 14.31818MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M20-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 52POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PANEL MNT SKT datasheet.pdf
RES 75 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4DFN datasheet.pdf
TV 11 STRAIGHT CLAMP NI datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf