JAE Electronics WP9-S020VA1-R500
WP9-S020VA1-R500 picture photo
Mfg. Part Number
WP9-S020VA1-R500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RCP 0.4MM NW 20POS DUAL SMD
Datasheet Download
WP9-S020VA1-R500.pdf
Availability of WP9-S020VA1-R500
QUANTITY
WP9-S020VA1-R500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WP9-S020VA1-R500
Internal Part NumberEIS-WP9-S020VA1-R500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesWP Series Board-to-Board Connector
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWP9
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.031" (0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WP9-S020VA1-R500
Related LinksWP9-S020, WP9-S020VA1-R500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WP9-S020VA1-R500 Details Description
Related parts for WP9-S020VA1-R500
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FACEPLATE SNGL GANG 1PORT WHITE datasheet.pdf
LOCAL BUS 4 DIGITAL INPUTS datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 24-72V 700MA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf