TT Electronics/Welwyn WPRT20AB-15RJB270
WPRT20AB-15RJB270 picture photo
Mfg. Part Number
WPRT20AB-15RJB270
Brief Description
RES CHAS MNT 15 OHM 5% 20W
Datasheet Download
WPRT20AB-15RJB270.pdf
Availability of WPRT20AB-15RJB270
QUANTITY
WPRT20AB-15RJB270 Order Process
Ship out your order
Specifications of WPRT20AB-15RJB270
Internal Part NumberEIS-WPRT20AB-15RJB270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package270
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension2.480" L x 0.492" W (63.00mm x 12.50mm)
Height0.571" (14.50mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WPRT20AB-15RJB270
Related LinksWPRT20AB, WPRT20AB-15RJB270 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WPRT20AB-15RJB270 Details Description
Related parts for WPRT20AB-15RJB270
IC DETECTOR VOLT 2.7V ODRN 4SOP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 900V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 6-SO 5 LEAD datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ DIE datasheet.pdf
PWR CNTCT F VERT datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
10UF 350V 10X12,5 datasheet.pdf