TT Electronics/Welwyn WPRT50AB-22RJB168
WPRT50AB-22RJB168 picture photo
Mfg. Part Number
WPRT50AB-22RJB168
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 22 OHM 5% 50W
Datasheet Download
WPRT50AB-22RJB168.pdf
Availability of WPRT50AB-22RJB168
QUANTITY
WPRT50AB-22RJB168 Order Process
Ship out your order
Specifications of WPRT50AB-22RJB168
Internal Part NumberEIS-WPRT50AB-22RJB168
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package168
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesWPRT
PackagingBulk
Resistance (Ohms)22
Tolerance±5%
Power (Watts)50W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Flame Proof, Safety
Coating, Housing TypeCeramic
Mounting FeatureBrackets
Size / Dimension3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Height0.787" (20.00mm)
Lead StyleQuick Connects, 0.250" (6.35mm)
Package / CaseRadial, Rectangular Case
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WPRT50AB-22RJB168
Related LinksWPRT50AB, WPRT50AB-22RJB168 Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WPRT50AB-22RJB168 Details Description
Related parts for WPRT50AB-22RJB168
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OSC VCXO 32.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED WHITE WTR CLEAR 60DEG SMD datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4A 30 MOHM TH datasheet.pdf