JAE Electronics WR-20P-VF-N1
WR-20P-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-20P-VF-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 20POS VERT SMD
Datasheet Download
WR-20P-VF-N1.pdf
Availability of WR-20P-VF-N1
QUANTITY
WR-20P-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-20P-VF-N1
Internal Part NumberEIS-WR-20P-VF-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package97
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 7mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-20P-VF-N1
Related LinksWR-20P, WR-20P-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-20P-VF-N1 Details Description
Related parts for WR-20P-VF-N1
RES SMD 56.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-12V 5A datasheet.pdf
CONN IDC 25POS 2.54MM 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 74POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS INLINE SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf