JAE Electronics WR-30S-VFH05-N1-R1500
WR-30S-VFH05-N1-R1500 picture photo
Mfg. Part Number
WR-30S-VFH05-N1-R1500
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 0.5MM 30POS SMD
Datasheet Download
WR-30S-VFH05-N1-R1500.pdf
Availability of WR-30S-VFH05-N1-R1500
QUANTITY
WR-30S-VFH05-N1-R1500 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-30S-VFH05-N1-R1500
Internal Part NumberEIS-WR-30S-VFH05-N1-R1500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions30
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4.5mm, 5.5mm, 6.5mm
Height Above Board0.148" (3.75mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-30S-VFH05-N1-R1500
Related LinksWR-30S-VFH, WR-30S-VFH05-N1-R1500 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-30S-VFH05-N1-R1500 Details Description
Related parts for WR-30S-VFH05-N1-R1500
Connector Receptacle 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 23POS datasheet.pdf
CONN SOCKET 27-32AWG 30AU CRIMP datasheet.pdf
TXRX OPT SFF 2 GB/S 850NM datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 600MA 480 MOHM datasheet.pdf