JAE Electronics WR-40PB-VF-N1
WR-40PB-VF-N1 picture photo
Mfg. Part Number
WR-40PB-VF-N1
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN PLUG 0.5MM 40POS SMD
Datasheet Download
WR-40PB-VF-N1.pdf
Availability of WR-40PB-VF-N1
QUANTITY
WR-40PB-VF-N1 Order Process
Ship out your order
Specifications of WR-40PB-VF-N1
Internal Part NumberEIS-WR-40PB-VF-N1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesWR
PackagingTray
Connector TypePlug, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm, 4.5mm, 7mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WR-40PB-VF-N1
Related LinksWR-40P, WR-40PB-VF-N1 Datasheet, JAE Electronics Distributor
WR-40PB-VF-N1 Details Description
Related parts for WR-40PB-VF-N1
INSERT STRIPS FOR CABLE MARKERS datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 7.2PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
SENSOR HEAD 0 TO 50MPA datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PAC-CTLX-SD37-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 30MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
HD EJECT RA TH datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100 SGHT TAIL datasheet.pdf
IC MMIC AMP HBT 5GHZ SOT-89 datasheet.pdf