Stackpole Electronics Inc. WRF1JT110R
WRF1JT110R picture photo
Mfg. Part Number
WRF1JT110R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 1W 110 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF1JT110R.pdf
Availability of WRF1JT110R
QUANTITY
WRF1JT110R Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF1JT110R
Internal Part NumberEIS-WRF1JT110R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" L (5.00mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF1JT110R
Related LinksWRF1J, WRF1JT110R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF1JT110R Details Description
Related parts for WRF1JT110R
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 12NS 292BGA datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 300V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PCB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 30W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf