Stackpole Electronics Inc. WRF3JB27R0
WRF3JB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
WRF3JB27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 3W 27 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF3JB27R0.pdf
Availability of WRF3JB27R0
QUANTITY
WRF3JB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF3JB27R0
Internal Part NumberEIS-WRF3JB27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF3JB27R0
Related LinksWRF3J, WRF3JB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF3JB27R0 Details Description
Related parts for WRF3JB27R0
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 25A TO263 datasheet.pdf
DIODE PIN GP 200V SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 288.75VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL VERT SMD datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7983 datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS .6MM FH 4H SMD datasheet.pdf