Stackpole Electronics Inc. WRF3JB27R0
WRF3JB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
WRF3JB27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 3W 27 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF3JB27R0.pdf
Availability of WRF3JB27R0
QUANTITY
WRF3JB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF3JB27R0
Internal Part NumberEIS-WRF3JB27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF3JB27R0
Related LinksWRF3J, WRF3JB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF3JB27R0 Details Description
Related parts for WRF3JB27R0
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 14TSSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120K OHM 6SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 75V 3W DO214AC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
25POS GREY J.SCREW datasheet.pdf