Stackpole Electronics Inc. WRF3JTR150
WRF3JTR150 picture photo
Mfg. Part Number
WRF3JTR150
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WW 3W 0.15 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
WRF3JTR150.pdf
Availability of WRF3JTR150
QUANTITY
WRF3JTR150 Order Process
Ship out your order
Specifications of WRF3JTR150
Internal Part NumberEIS-WRF3JTR150
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWRF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient-80/ +900ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.630" L (5.00mm x 16.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRF3JTR150
Related LinksWRF3J, WRF3JTR150 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
WRF3JTR150 Details Description
Related parts for WRF3JTR150
MOSFET N-CH 100V 170MA SOT-23 datasheet.pdf
IC MONITOR RESET 2.88V SC-70-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf