TT Electronics/Welwyn WRM0204C-750RFI
WRM0204C-750RFI picture photo
Mfg. Part Number
WRM0204C-750RFI
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 0204
Datasheet Download
WRM0204C-750RFI.pdf
Availability of WRM0204C-750RFI
QUANTITY
WRM0204C-750RFI Order Process
Ship out your order
Specifications of WRM0204C-750RFI
Internal Part NumberEIS-WRM0204C-750RFI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWRM
PackagingCut Tape (CT)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseMELF, 0204
Supplier Device Package0204
Size / Dimension0.061" Dia x 0.146" L (1.55mm x 3.70mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WRM0204C-750RFI
Related LinksWRM0204, WRM0204C-750RFI Datasheet, TT Electronics/Welwyn Distributor
WRM0204C-750RFI Details Description
Related parts for WRM0204C-750RFI
FIXED IND 2.25MH 1.75A 920 MOHM datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR SOT23-5 datasheet.pdf
SSD 64GB SCSI datasheet.pdf
IC OPAMP GP 800KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 30AWG WHT SHLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 3" 3S FIN datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 31POS STRGHT SKT datasheet.pdf
Low Cost, 2.7 V to 5.5 V, Micropower Temperature Switches in SOT-23 IC datasheet.pdf