Bourns Inc. WS1A47R0J
WS1A47R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS1A47R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS1A47R0J.pdf
Availability of WS1A47R0J
QUANTITY
WS1A47R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS1A47R0J
Internal Part NumberEIS-WS1A47R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.453" L (5.00mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS1A47R0J
Related LinksWS1A, WS1A47R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS1A47R0J Details Description
Related parts for WS1A47R0J
RES 24 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
IC ADC 31BIT HI-RES SER 28-TSSOP datasheet.pdf
IC BUFFER HD/SD VIDEO 14-SOIC datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
MICRO 21C S 36" WHT JACKS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf