Bourns Inc. WS2A1500J
WS2A1500J picture photo
Mfg. Part Number
WS2A1500J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 150 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS2A1500J.pdf
Availability of WS2A1500J
QUANTITY
WS2A1500J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS2A1500J
Internal Part NumberEIS-WS2A1500J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS2A1500J
Related LinksWS2A, WS2A1500J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS2A1500J Details Description
Related parts for WS2A1500J
IC SWITCH RF SP4T 75 OHM 20VQFN datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 24-DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 05VOUT datasheet.pdf
PROGRAMMING SOFTWARE AND CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf