Bourns Inc. WS2A15R0J
WS2A15R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS2A15R0J
Brief Description
RES 15 OHM 2W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS2A15R0J.pdf
Availability of WS2A15R0J
QUANTITY
WS2A15R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS2A15R0J
Internal Part NumberEIS-WS2A15R0J
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS2A15R0J
Related LinksWS2A, WS2A15R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS2A15R0J Details Description
Related parts for WS2A15R0J
CONN EDGECARD 60POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC RAD datasheet.pdf
FAN BLOWER 97.2X33MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
DIODE ZENER 12.8V 400MW DO7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156" datasheet.pdf