Bourns Inc. WS3M15R0J
WS3M15R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS3M15R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS3M15R0J.pdf
Availability of WS3M15R0J
QUANTITY
WS3M15R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS3M15R0J
Internal Part NumberEIS-WS3M15R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS3M15R0J
Related LinksWS3M, WS3M15R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS3M15R0J Details Description
Related parts for WS3M15R0J
DIP CABLE - CDP24G/AE24G/CDP24G datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 3A MT-3 datasheet.pdf
IC PWR INTRFCE SWITCH 1A 24-SSOP datasheet.pdf
RELAY REED 3PDT 250MA 5V datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
IC UART FIFO 64B DUAL 44PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf