Bourns Inc. WS3M33R0J
WS3M33R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS3M33R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS3M33R0J.pdf
Availability of WS3M33R0J
QUANTITY
WS3M33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS3M33R0J
Internal Part NumberEIS-WS3M33R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.610" L (5.50mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS3M33R0J
Related LinksWS3M, WS3M33R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS3M33R0J Details Description
Related parts for WS3M33R0J
CONN TERMINAL GROUND 25MM datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 10K OHM 6SIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf