Bourns Inc. WS5M3301J
WS5M3301J picture photo
Mfg. Part Number
WS5M3301J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS5M3301J.pdf
Availability of WS5M3301J
QUANTITY
WS5M3301J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS5M3301J
Internal Part NumberEIS-WS5M3301J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationModel FW/W/WS Series PKG Change
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS5M3301J
Related LinksWS5M, WS5M3301J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS5M3301J Details Description
Related parts for WS5M3301J
IC CONV 4-BIT SER/PAR 28-PLCC datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 7COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
FILTER COMPACT WFE 2S / ZERO SMO datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf