Bourns Inc. WS7A33R0J
WS7A33R0J picture photo
Mfg. Part Number
WS7A33R0J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS7A33R0J.pdf
Availability of WS7A33R0J
QUANTITY
WS7A33R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS7A33R0J
Internal Part NumberEIS-WS7A33R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)33
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.161" L (8.50mm x 29.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS7A33R0J
Related LinksWS7A, WS7A33R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS7A33R0J Details Description
Related parts for WS7A33R0J
CONN HEADER 22POS 4.2MM R/A GOLD datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 730MA 220 MOHM datasheet.pdf
CABLE 5COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES 1K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 10% 1000VDC datasheet.pdf