Bourns Inc. WS8M3301J
WS8M3301J picture photo
Mfg. Part Number
WS8M3301J
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 8W 5% AXIAL
Datasheet Download
WS8M3301J.pdf
Availability of WS8M3301J
QUANTITY
WS8M3301J Order Process
Ship out your order
Specifications of WS8M3301J
Internal Part NumberEIS-WS8M3301J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesWS
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)8W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 1.161" L (8.50mm x 29.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WS8M3301J
Related LinksWS8M, WS8M3301J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
WS8M3301J Details Description
Related parts for WS8M3301J
RELAY SSR DPST 250MA 8 DIP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 5MM 2POS OR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 70A TO-247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V/ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V NP0 2220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS TIN datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 3K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC DAC 8BIT datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf