Vishay/Dale WSC251510R00FEA
WSC251510R00FEA picture photo
Mfg. Part Number
WSC251510R00FEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10 OHM 1% 1W 2515
Datasheet Download
WSC251510R00FEA.pdf
Availability of WSC251510R00FEA
QUANTITY
WSC251510R00FEA Order Process
Ship out your order
Specifications of WSC251510R00FEA
Internal Part NumberEIS-WSC251510R00FEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2515 J-Lead
Supplier Device Package2515
Size / Dimension0.250" L x 0.150" W (6.35mm x 3.81mm)
Height0.125" (3.17mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSC251510R00FEA
Related LinksWSC2515, WSC251510R00FEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSC251510R00FEA Details Description
Related parts for WSC251510R00FEA
CONN HEADER 18POS .100 VERT TIN datasheet.pdf
IC GENERATOR CRYSTAL CLOCK 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE DISCONN 690V NH 630A SIZE3 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 6COL datasheet.pdf
TO-263 HEAT SINK / POLY TAPE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf