Vishay/Dale WSL0603R0500FEA18
WSL0603R0500FEA18 picture photo
Mfg. Part Number
WSL0603R0500FEA18
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
WSL0603R0500FEA18.pdf
Availability of WSL0603R0500FEA18
QUANTITY
WSL0603R0500FEA18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSL0603R0500FEA18
Internal Part NumberEIS-WSL0603R0500FEA18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductWSL0603...18 High Power 0.20-W Surface-Mount Power Metal Strip® Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSL-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm)
Height0.018" (0.46mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSL0603R0500FEA18
Related LinksWSL0603R, WSL0603R0500FEA18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSL0603R0500FEA18 Details Description
Related parts for WSL0603R0500FEA18
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V datasheet.pdf
LED 1156 REPLACEMENT 590NM YELLW datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR N-CH 10-UMAX datasheet.pdf
CONN RCPT 12PIN KEY B W/END CAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
DC/DC HALF BRICK datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
RES 32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS SKT datasheet.pdf